10 алкогольних міфів

10_mifiv

З корисністю спиртних напоїв пов'язано багато оман і навіть міфів. Наскільки вони відповідають дійсності?

алкогольні міфи

МІФ 1. За допомогою алкоголю можна швидко зігрітися

Алкогольні напої часто називають міцними. Чому? Люди впевнені в тому, що спирт має зігріваючий ефект. І для замерзлої людини ковток чогось міцного — найкращі ліки. У такому твердженні міститься лише невелика частка істини. Справа в тому, що при охолодженні допомагають приблизно 50 г горілки або коньяку. Вони розширюють судини та нормалізують кровопостачання внутрішніх органів. Наступні дози алкоголю посилюють кровотік у шкірі. Вона червоніє, з'являється приємне відчуття тепла. Але воно дуже оманливе, адже в цьому випадку посилюється тепловіддача і організм починає остигати ще більше. Причому людина зберігає суб'єктивне відчуття повного добробуту. Отже, зігріваючий ефект спиртних напоїв дуже перебільшений.

МІФ 2. Алкоголь підсилює апетит

Спиртне справді збуджує апетит. Але появу легкого почуття голоду провокують лише міцні напої і то лише малі їх кількості. Йдеться про 20-25 грамів горілки. Вона впливає на центр насичення та активує його. Весь цей процес займає хвилин 15-20, не менше. Тому пити «для апетиту» прямо перед їжею докорінно неправильно. Адже за лічені секунди голод не з'явиться: на це потрібно триваліший час. До того ж алкоголь перед їжею теж не вихід. Спиртне агресивно поводитиметься до слизової голодного шлунка. Він страждатиме і від соляної кислоти, вироблення якої теж посилюватиметься. В результаті можливий розвиток гастриту. Чи не надто висока ціна за те, щоб з апетитом поїсти?

МІФ 3. Алкоголь знімає стрес

Люди, які часто втомлюються, намагаються підняти собі настрій за допомогою алкоголю. Але здебільшого це робиться неправильно. Адже випивати треба зовсім небагато – 20-30 мл горілки чи коньяку або 40 мл вина/мартіні. Такі невеликі дози знімають внутрішню напругу та допомагають розслабитись. Що загалом відповідає поняттю «зняти стрес». На жаль, найчастіше для цієї мети використовуються набагато вагоміші обсяги спиртного. І тут сценарій може розвиватися двома шляхами.

Перший — посилюється втома, знижується настрій, з'являється своєрідна депресія, яка лише посилює почуття внутрішньої втоми.

Другий - це алкогольна ейфорія, яка теж неминуче закінчується депресією. Ні в тому, ні в іншому випадку про звільнення від стресу говорити не доводиться. Тому, якщо вже позбавлятися цієї напасті за допомогою алкоголю, то робити це треба з розумом.

МІФ 4. Алкоголь підвищує трудоспособність

Багато хто впевнений, що під впливом алкоголю працюється легше, ніж зазвичай. Йдеться не про середнії і тим більше не про тяжкий ступінь сп'яніння, коли притуплюються всі реакції та почуття. Мається на увазі легкий ступінь, при якому активізуються розумові процеси. Але таке відчуття є абсолютно суб'єктивним і це було нещодавно доведено австралійськими вченими. За допомогою дослідів вони дійшли найцікавіших висновків. Виявляється, у дещо п'яних людей швидкість розумових і рухових реакцій справді може зростати. Але ці реакції часто бувають помилковими. До того ж навіть невеликі дози алкоголю викликають зниження концентрації уваги та погіршення якості висновків.

Таким чином, працювати «під градусом» собі дорожче. Можливо, робота і буде виконана швидше, але в ній неодмінно з'являться різноманітні помилки.

МІФ 5. Алкоголь знижує артеріальний тиск

Багато гіпертоніків думають, що знизити тиск можна за допомогою алкоголю. Він, мовляв, розширює судини… У цьому твердженні є частка істини – невеликі дози спиртних напоїв справді послаблюють тонус судинної стінки. Але водночас вони посилюють частоту серцебиття. А артеріальний тиск безпосередньо залежить від обсягу крові, що «виштовхується» у кров'яне русло. Чим цей обсяг більший, тим тиск вищий. Тому алкоголь у жодному разі не можна вважати ліками від гіпертонії. Ситуація посилюється ще й тим, що багато спиртних напоїв містять біологічно активні речовини. Ці сполуки власними силами можуть впливати на артеріальний тиск, причому у більшості випадків несприятливий.

МІФ 6 Якісний алкоголь шкоди не наносить

Будь-який алкоголь має на організм токсичну дію. Це пов'язано з тим, що один з продуктів розпаду етилового спирту — оцтовий альдегід. Він і творить в організмі різні безчинства.

Але неякісний алкоголь впливає на організм ще гірше. Адже дешеві міцні напої не проходять належного очищення, вони містять сивушні олії, які у багато разів посилюють токсичну дію алкоголю. Те саме можна сказати і про напої домашнього виробництва. І начебто вода хороша використовувалася, і екологічно чисті фрукти чи ягоди, а все одно напій виходить набагато шкідливішим, ніж аналогічний покупний. А все тому, що у домашніх умовах спирт очистити дуже важко. Звичайно ж, перевагу треба віддавати відомим і дорогим маркам, але не треба думати, що вони не позначаться на здоров'ї.

МІФ 7. Алкоголь - ліки від застуди

Багато хто лікується від застуди горілкою — з яблуками, з медом, із чимось ще. Вважається, що таке зілля і температуру знижує, і нежить зупиняє, і біль у горлі зменшує. Звідки взялося таке повір'я — ніхто не знає. Однак багато хто чомусь впевнений, що це старовинний рецепт і всі наші предки лікувалися подібним чином. Цілком можливо, що вони боролися із застудою за допомогою горілки. Важливо інше – сучасна медицина такого способу не визнає. По-перше, імунітет «вогненна вода» аж ніяк не покращує. По-друге, спирт далеко не найкращим чином позначається на запаленому горлі. Воно починає боліти після лікування ще більше. Тож вірити в цілющу силу горілки не треба. А ось невелику кількість підігрітого червоного вина можна випити. Воно, принаймні, має здатність стимулювати імунну систему організму.

МІФ 8. Пиво - це не алкоголь

Зараз багато хто думає, що раз пиво є слабоалкогольним напоєм, то воно не завдає здоров'ю жодної шкоди. Це катастрофічна помилка. У пиві справді не дуже багато спирту. Але це зовсім не означає, що цей напій нешкідливий. Він також є алкогольним, а отже, викликає звикання. Недарма останнім часом дедалі частіше медики говорять про так званий пивний алкоголізм. Крім того, хмільний напій дуже погано впливає на печінку та серце. Ці органи зазнають переродження та починають погано функціонувати.

МІФ 9. Алкоголь не калорійний

Багато жінок підраховують усі з'їдені калорії. А випиті калорії не враховують. Тим часом алкоголь має дуже високу енергетичну цінність, причому, чим міцніший напій, тим ця цінність більша. Найбільш високий цей показник у горілки. Остання поживних властивостей не містить, калорії привносяться тільки за рахунок спирту. Саме тому їх дуже важко позбутися.

Трохи по-іншому справи з вином. Енергетична цінність цього напою частково зумовлена вуглеводами, які легко розщеплюються та легко згоряють. Тому вино не так згубно позначається на зовнішності. Проте будь-який алкоголь дуже калорійний. Це правило не знає винятків, тому перш ніж випити, потрібно подумати не лише про своє здоров'я, а й про фігуру.

МІФ 10. Треба не запивати, а заїдати

Більшість із нас упевнена, що міцні напої потрібно неодмінно заїдати. А запивати їх у жодному разі не можна. Але це твердження не зовсім правильне. Тут потрібно уточнити, які саме закуски маються на увазі гарячі чи холодні. Останні слабо нейтралізують спирт, він досить швидко всмоктується у кров. Те саме відбувається, коли людина запиває алкоголь. Так що в цьому сенсі соки, компоти, морси можна поставити на один щабель із фруктами та овочевими салатами.

Зовсім по-іншому справа з гарячими та жирними стравами, наприклад, супами або рагу. Ті пригнічують всмоктування етанолу, зменшують виразність сп'яніння і тому вважаються найкращими закусками. З ними не зрівняється жодна «запивка».

Про користь алкоголю

Деякі люди п'ють спиртне, щоб заспокоїтись, інші — щоб підбадьоритися. Одні стають балакучими та розкутими, інші — похмурими та агресивними. Чому? Справа в тому, що дія алкоголю на організм людини досить складна і різноманітна. Алкоголь у великих дозах, по суті, є отрутою, токсичною речовиною, яка впливає в першу чергу на головний мозок, змінюючи поведінку людини, яка п'є. Всмоктуватися алкоголь починає вже у роті, через слизову, швидко розноситься струмом крові організмом і починає розкладатися. Токсичні продукти цього розкладання отруюють насамперед нервові клітини. Щоб позбутися токсинів, організму потрібно більше тижня.

Людина, яка п'єрегулярно, звичайно, не дає своєму мозку такого перепочинку, отруюючи його все новими дозами алкоголю. Про шкоду зловживання алкоголем написано багато. Проте кілька років тому медики звернули увагу на такий факт: народи, у яких у звичаї щодня пити вино, набагато менше страждають від алкоголізму, ніж ті, хто віддає перевагу міцним напоям. Причина в тому, що у вині міститься багато супутніх речовин, які мають на організм корисну дію і зменшують шкоду від алкоголю, що міститься в ньому. Крім того, у французів та італійців, які починають обід з келиха столового вина, рідше розвивається атеросклероз.

Мабуть, пов'язано це із вмістом у вині деяких речовин, що зменшують патологічні процеси та відкладення атеросклеротичних бляшок у судинах. Тому можна говорити і про деяку користь алкогольних напоїв, якщо вживати їх з розумом: віддавати перевагу натуральним винам, робити перерви в кілька днів між прийомами алкоголю, не пити натще і багато. Тим самим ви забезпечите собі певний ступінь захисту від атеросклерозу та пов'язаних із ним неприємностей.

Рамзанов Андрій Леонідович
психотерапевт, психолог, психіатр вищої категорії
Україна, м. Дніпро

Відгуки наших пацієнтів

Дружина пацієнта

Ми із чоловіком у шлюбі 20 років. Перші роки спільного життя були чудові: завжди разом, завжди поряд. У нас було багато друзів і тому гучні компанії, веселі застілля завжди супроводжували нас. Поступово я помітила, що чоловік важко відходить від спиртного і похмілля переходило в чергову п'янку. Через кілька років у сім'ї сталася трагедія - у чоловіка помер рідний брат, який був старшим на 10 років і практично виховав та виростив мого чоловіка. Йому було дуже важко і природно він топив своє горе у пляшці з горілкою. Це було шість років кошмару. Я ховала гроші, роботи як такої в нього не було, син, якому було 7 років, соромився та боявся свого батька. Я намагалася з ним розмовляти і по-доброму, і по-поганому.

Чоловік клявся, що це останній запій, але через якийсь час усе повторювалося. Після…

Андрій Томасович Пушкарьов

07. 08. 2018 р. Я був курцем із багаторічним стажем років п'ятнадцять - двадцять. Багато разів намагався кинути й у різний спосіб. Але потяг був завжди, особливо коли чув тютюновий дим. Куріння до того ж було пов'язане з моїм творчим процесом – я досить відома людина у галузі мистецтва. Не курив, бувало по році, а то й два. Але згодом знову був зрив.

2002 року вперше познайомився з унікальним лікарем Рамзановим Андрієм Леонідовичем. Його метод мене вразив, він може трохи жорсткіший, але так як я не міг не курити один день, мені саме такий метод і потрібний був! Тепер я не курю 11 років.

Коли в компаніях при мені курять, я виходжу. Мене легко – викурити! Заборонив усім курити біля себе у моїх приміщеннях. Від тютюнового диму, крім неприємних асоціацій, немає жодних емоцій. Навіть якщо…

МАРИНА

Дякую, Вам величезне Андрію Леонідовичу! Прийшла із проблемою зайвої ваги, до цього зверталася до дієтологів, намагалася сама контролювати харчування. Але виходило триматися максимум дня 2-3. після сеансів Андрія Леонідовича почала спостерігати в собі зміни на краще, я почала контролювати себе в харчуванні, мене перестало тягнути на солодке ЗОВСІМ!!! Я НЕ ПЕРЕЇДАЮ, що дуже важливо! За тиждень схудла на 2 кілограми. Дуже щаслива, що потрапила саме до Вас Андрій Леонідович. Дякую Вам величезне, Ви чудовий фахівець та людина.

ОБОВ'ЯЗКО ЗВЕРТАТИМУСЯ ТІЛЬКИ ДО ВАС! Марина

Ігор

04.03. 2021

Мене звати Ігор. Мені 37 років. Проходжу лікування у доктора Рамзанова Андрія Леонідовича від ігроманії. Сьогодні пройшов останній 10-й сеанс гіпнотерапії, почуваюся добре, можна сказати на всі 100%. Здебільшого грав у букмекерську контору, були й автомати упродовж 15 років. Ця зараза не давала мені спокою. З кожним разом затягувало все більше і глибше в цей вир подій, якесь замкнуте коло, вийти самостійно не зміг, не розумів, що зі мною відбувається, поради на боці ніяк не вирішували моєї проблеми. Життя перетворилося на суцільне пекло, друзі, можна сказати, відвернулися, навколо мене була суцільна лайка, сварки, скандали, розлад у сім'ї, нерозуміння ситуації, можна сказати, руки опустилися.
Чесно кажучи, і жити не хотілося, постійні борги, кредити, це все затягнуло так, що…

Вовк Я.В.

Андрія Леонідовича як лікаря знаємо досить давно. Можна сказати, що в нашій родині його жартома називаємо нашим сімейним лікарем. Я не наводитиму всіх випадків, коли доводилося до нього звертатися, тому що їх було як мінімум чотири, і у всіх випадках він нам допоміг. Моя дочка, якій зараз 14 років, рік тому, після того, як поперхнулася їжею, перестала їсти зовсім, через страх подавитися. Андрій Леонідович допоміг нам, за що йому величезне Спасибі.
 

Пацієнтка

Як відомо, світ сповнений стресів, тривог, хвилювань. Всі ці переживання залишають на нас слід. Здавалося, ми давно забули наші проблеми, минулі неприємності. Однак, це не так. Усі стреси переходять у «несвідому» сферу нашої психіки та продовжують там існувати; призводячи нас до хвороби, дискомфорту, зниження життєвого тонусу, керуючи нашою поведінкою, вчинками. Взагалі, якщо ми візьмемо будь-кого з нас, то кожен має ймовірність розвитку депресії.
Можливо, що стрес може виявитися для нас занадто високим. Можливо, що захисних сил не вистачає, щоб з ним упоратися. Коли я зіткнулася з такою проблемою, мені порадили звернутися до Центру психотерапії Рамзанова Андрія Леонідовича, де я отримала професійну діагностику, індивідуальний підбір лікування, підбір комбінації науково обґрунтованих методів.…

Дар'я, 19 років

11.07.2014

Дуже вдячна Андрію Леонідовичу за те, що він допоміг мені впоратися з моєю проблемою. Тривалий час я страждала на вагінізм, який супроводжувався нападами паніки і пригніченим станом. Це заважало мені нормально вести статеве життя і почуватися повноцінною людиною. Дуже радує та дивує індивідуальний підхід доктора Андрія Леонідовича. Він допоміг мені з'ясувати причини психологічного розладу, даючи рекомендації, вселив у мене впевненість у тому, що це можна вирішити.
До походу до доктора Рамзанова мені здавалося, що я маю впоратися з цією проблемою самостійно. Однак «самолікування» лише посилювало проблему, не лише фізично, а й морально: у мене зник інтерес і бажання вступати у статеві стосунки. Вже після другого сеансу гіпнозу я відчула свободу від страхів та переживань.…

Гришина Н.Г

02.12.2021 Я, Гришина Н.Г, м. Дніпро. Зверталася до Андрія Леонідовича у 2020 р. з діагнозом герпес. Півроку ходила різними лікарями, хвороба не проходила. Мені порадив лікар дерматолог звернутися до Андрія Леонідовича. Пройшло у нього 10 сеансів. Хвороба пішла. Дякую Вам Андрій Леонідович. Дай Боже Вам здоров'я на довгі роки. Сьогодні прийшла до Андрія Леонідовича із надмірною вагою.

СПАСИБІ ВЕЛИКЕ ВАМ.