Безсоння - лихо нашого часу

insomnia

Проблема розладу сну в сучасному світі набуває все більшого медико-соціального значення. З інсомнією (безсоння) знайоме до 45% дорослого населення розвинених країн. За даними Міжнародного науково-дослідного центру медицини сну, на безсоння частіше страждають жінки - особливо під час кризових етапів життя. За останні 30 років зменшилася середньостатистична тривалість сну: у 1978 р. цей показник становив близько 7 години 10 хвилин, сьогодні тривалість сну в середньому становить 6 годин на добу.

безсоння лікування

Безсоння - порушення засинання та підтримки стану сну - дуже поширений розлад. Скарги з приводу безсоння періодично висувають близько 15% населення, протягом року симптоми безсоння виявляються у 30% населення. Частота розладів сну наростає із віком, причому в молодих найбільш виражені проблеми засинання, в літніх - проблеми підтримки сну. Слід враховувати також, що скарги на безсоння в осіб похилого віку можуть відбивати труднощі пристосування до іншої нормальної для цієї вікової категорії тривалості сну.

Діагностика безсоння взагалі відбиває відхилення немає від нормативної, як від індивідуально звичної тривалості сну. У більшості сон починається в межах 30 хвилин після відходження до сну і триває 4-10 годин. Найчастіше з приводу безсоння до лікаря звертаються жінки. Все частіше звучать скарги на проблеми із засинанням, на часті нічні пробудження, ранкову та денну втому та дратівливість. Ці чинники суттєво знижують якість життя. Інсомнія «воліє» працівників сфери юриспруденції, медицини, освіти, культури та мистецтва. Найчастіше порушення сну проявляються восени та взимку, що пов'язано з тривалістю світлового дня, а також навесні, коли загострюються хронічні захворювання та розлади нервової системи. Інсомнія нерідко призводить до дратівливості, погіршення настрою та зниження концентрації уваги.

Порушення сну часто можуть призводити до:

  • зниження загального рівня здоров'я;
  • зниження імунологічного гомеостазу;
  • тривожно-депересивним розладам;
  • головний біль. мігреням;
  • зниженню продуктивності праці;
  • зростанню травматизму (до 20% водіїв хоча б одного разу засипали за кермом);
  • підвищення частоти соматичних захворювань;
  • «серцевим, дихальним» та іншим катастрофам під час сну.

Сон - фізіологічний стан (що виникає переважно у темний час доби), що характеризується ослабленням активної взаємодії із середовищем. Усвідомлена психічна діяльність припиняється в повному обсязі. Зовні сон проявляється деяким стереотипним становищем тіла, мінімальною руховою активністю, зниженням реакцій на стимули, оборотністю та характерними циклічними змінами мозкових функцій. Сон – циклічний процес. Кожен цикл складається з двох фаз: фази повільного сну та фази швидкого (парадоксального) сну – зі швидкими рухами очних яблук. Відомо, що під час сну відбуваються певні зміни в головному мозку, що супроводжуються реакціями вегетативної та гуморальної регуляції. З ними пов'язують психологічну переробку досвіду, стабілізацію психоемоційної сфери, синхронізацію систем та процесів, відновлення енергетичного потенціалу. Усе це спрямоване забезпечення ефективного неспання.

Потреба уві сні у різних осіб становить від 6 до 8-10 годин на добу та більше, встановлюється у ранньому підлітковому віці і далі протягом життя мало змінюється. Фізіологічні визначники сну – вік, добова періодичність дня та ночі та її порушення, геомагнітні впливи, фізичний та емоційний стрес та інші.

Основні причини розладів сну – стрес (психофізіологічна інсомнія); неврози; психічні, неврологічні, соматичні, ендокринно-обмінні захворювання; застосування психотропних препаратів; зловживання алкоголем; токсичні фактори; синдроми, що виникають уві сні (обструктивне апное, рухові порушення); больові феномени; несприятливі зовнішні умови (шум, вологість); змінна робота; зміна часових поясів; недотримання гігієни сну.

Обов'язковою умовою встановлення правильного діагнозу є адекватна оцінка патології, що супроводжує інсомнію (соматичної, неврологічної, психіатричної), а також можливого токсичного та лікарського впливу. Слід зазначити, що розлади циркадного ритму, до яких відносять розлади сну в результаті змінної роботи, синдром спізнення, що запізнюється (настання сну із запізненням більш ніж на 2 години від звичайного часу), синдром добровільної депривації (добровільне позбавлення себе сну у встановлений час), обов'язково повинні розглядатись при діагностиці інсомнії, але не можуть розцінюватися як інсомнія.

Першочергове завдання лікування безсоння - з'ясування та усунення її причин без застосування сильнодіючих лікарських засобів. Основними підходами в лікуванні порушень сну є поведінкова (вивчення та корекція режиму та гігієни сну) та медикаментозна терапія.

Крім фармакологічних методів, у лікуванні інсомнії використовують психотерапію, голко-рефлексотерапію, фітотерапію, фототерапію (лікування яскравим білим світлом), енцефалофонію (програму музика «мозку»).

Гігієна сну передбачає такі рекомендації:

  • відходити до сну і вставати в один і той же час;
  • виключити денний сон, особливо у другій половині дня;
  • не вживати на ніч чай, каву, алкоголь;
  • зменшити розумове навантаження, уникати стресових ситуацій, особливо увечері;
  • виконувати фізичне навантаження у вечірній час, але не пізніше ніж за 3 години до сну;
  • перед сном рекомендовані водні процедури (холодний душ);
  • забезпечити комфортний режим у кімнаті для сну (провітрювання, температура повітря).

Роль психотерапії (аутогенне тренування, гіпно-сугестивні методи, індивідуальна та групова психотерапія) у лікуванні інсомнії полягає в корекції існуючих психопатологічних симптомів та синдромів. Особливу увагу необхідно приділити зниженню тривожності.

Історики вважають, що найпершим снодійним препаратом були «ліки від усіх хвороб» – алкоголь. Проте всерйоз розглядати спиртне як снодійне неможливо через наявність у його спектрі дії збудливих та діуретичних компонентів, а також вираженого ефекту післядії (похмілля) та небезпеки алкогольної залежності.

Фармакологічна кореція інсомнії активно проводиться вже протягом 100 років і включає різні групи лікарських препаратів.

Нетривалі епізоди безсоння, як правило, пов'язані з тривожними станами або внаслідок перенесених стресових ситуацій, суттєвих змін у житті. У такому випадку зазвичай не потрібне лікарське втручання. Затяжні епізоди пов'язані частіше з труднощами засинання, а не підтримання сну, і є поєднанням стану напруги і соматизованої тривоги. Певну роль грають умовно-рефлекторні поведінкові реакції, коли безсоння стає суб'єктивно самореалізованим пророцтвом.

Безсоння зазвичай починається в стресовій ситуації і продовжується внаслідок неї. При цьому пацієнт іноді здатний заснути в ситуації, коли і не хотів би цього, наприклад, під час перегляду телепередачі. Тривога, що придушується будь-якою діяльністю, може суб'єктивно. не відчуватися хворими, які вважають, що в них немає психологічних проблем, а заснути вони не можуть лише через нав'язливі думки, що турбують їх. Протягом дня характерні почуття фізичної та розумової втоми, напруженість, дратівливість, постійне занепокоєння майбутнім безсонням. Скорочення тривалості сну може бути зумовлене певними фізіологічними станами. Нерідко це епізоди зупинки дихання (апное), порушення серцевого ритму або посмикування м'язів нижніх кінцівок (міоклонус).

У ході лікування затяжного безсоння краще нелікарське втручання. При умовно-рефлекторному закріпленні безсоння використовуються поведінкові техніки, що змінюють звичні умови. Так, хворий отримує інструкцію покинути ліжко, якщо не вдалося заснути протягом декількох хвилин, і зайнятися чимось іншим. Іноді допомагає проста зміна ліжка чи приміщення. За наявності супутньої м'язової напруги використовуються техніки релаксації та медитації. Відсутність ефекту при лікуванні безсоння без застосування медикаментів – показання для використання фармакологічних методів.

Враховуючи, що будь-яке порушення сну може бути симптомом серйозного захворювання, рішення про обсяг надання медичної допомоги та обстеження може приймати лише лікар.

Рамзанов Андрій Леонідович
психотерапевт, психолог, психіатр вищої категорії
Україна, м. Дніпро

Відгуки наших пацієнтів

Дружина пацієнта

Ми із чоловіком у шлюбі 20 років. Перші роки спільного життя були чудові: завжди разом, завжди поряд. У нас було багато друзів і тому гучні компанії, веселі застілля завжди супроводжували нас. Поступово я помітила, що чоловік важко відходить від спиртного і похмілля переходило в чергову п'янку. Через кілька років у сім'ї сталася трагедія - у чоловіка помер рідний брат, який був старшим на 10 років і практично виховав та виростив мого чоловіка. Йому було дуже важко і природно він топив своє горе у пляшці з горілкою. Це було шість років кошмару. Я ховала гроші, роботи як такої в нього не було, син, якому було 7 років, соромився та боявся свого батька. Я намагалася з ним розмовляти і по-доброму, і по-поганому.

Чоловік клявся, що це останній запій, але через якийсь час усе повторювалося. Після…

Андрій Томасович Пушкарьов

07. 08. 2018 р. Я був курцем із багаторічним стажем років п'ятнадцять - двадцять. Багато разів намагався кинути й у різний спосіб. Але потяг був завжди, особливо коли чув тютюновий дим. Куріння до того ж було пов'язане з моїм творчим процесом – я досить відома людина у галузі мистецтва. Не курив, бувало по році, а то й два. Але згодом знову був зрив.

2002 року вперше познайомився з унікальним лікарем Рамзановим Андрієм Леонідовичем. Його метод мене вразив, він може трохи жорсткіший, але так як я не міг не курити один день, мені саме такий метод і потрібний був! Тепер я не курю 11 років.

Коли в компаніях при мені курять, я виходжу. Мене легко – викурити! Заборонив усім курити біля себе у моїх приміщеннях. Від тютюнового диму, крім неприємних асоціацій, немає жодних емоцій. Навіть якщо…

МАРИНА

Дякую, Вам величезне Андрію Леонідовичу! Прийшла із проблемою зайвої ваги, до цього зверталася до дієтологів, намагалася сама контролювати харчування. Але виходило триматися максимум дня 2-3. після сеансів Андрія Леонідовича почала спостерігати в собі зміни на краще, я почала контролювати себе в харчуванні, мене перестало тягнути на солодке ЗОВСІМ!!! Я НЕ ПЕРЕЇДАЮ, що дуже важливо! За тиждень схудла на 2 кілограми. Дуже щаслива, що потрапила саме до Вас Андрій Леонідович. Дякую Вам величезне, Ви чудовий фахівець та людина.

ОБОВ'ЯЗКО ЗВЕРТАТИМУСЯ ТІЛЬКИ ДО ВАС! Марина

Ігор

04.03. 2021

Мене звати Ігор. Мені 37 років. Проходжу лікування у доктора Рамзанова Андрія Леонідовича від ігроманії. Сьогодні пройшов останній 10-й сеанс гіпнотерапії, почуваюся добре, можна сказати на всі 100%. Здебільшого грав у букмекерську контору, були й автомати упродовж 15 років. Ця зараза не давала мені спокою. З кожним разом затягувало все більше і глибше в цей вир подій, якесь замкнуте коло, вийти самостійно не зміг, не розумів, що зі мною відбувається, поради на боці ніяк не вирішували моєї проблеми. Життя перетворилося на суцільне пекло, друзі, можна сказати, відвернулися, навколо мене була суцільна лайка, сварки, скандали, розлад у сім'ї, нерозуміння ситуації, можна сказати, руки опустилися.
Чесно кажучи, і жити не хотілося, постійні борги, кредити, це все затягнуло так, що…

Вовк Я.В.

Андрія Леонідовича як лікаря знаємо досить давно. Можна сказати, що в нашій родині його жартома називаємо нашим сімейним лікарем. Я не наводитиму всіх випадків, коли доводилося до нього звертатися, тому що їх було як мінімум чотири, і у всіх випадках він нам допоміг. Моя дочка, якій зараз 14 років, рік тому, після того, як поперхнулася їжею, перестала їсти зовсім, через страх подавитися. Андрій Леонідович допоміг нам, за що йому величезне Спасибі.
 

Пацієнтка

Як відомо, світ сповнений стресів, тривог, хвилювань. Всі ці переживання залишають на нас слід. Здавалося, ми давно забули наші проблеми, минулі неприємності. Однак, це не так. Усі стреси переходять у «несвідому» сферу нашої психіки та продовжують там існувати; призводячи нас до хвороби, дискомфорту, зниження життєвого тонусу, керуючи нашою поведінкою, вчинками. Взагалі, якщо ми візьмемо будь-кого з нас, то кожен має ймовірність розвитку депресії.
Можливо, що стрес може виявитися для нас занадто високим. Можливо, що захисних сил не вистачає, щоб з ним упоратися. Коли я зіткнулася з такою проблемою, мені порадили звернутися до Центру психотерапії Рамзанова Андрія Леонідовича, де я отримала професійну діагностику, індивідуальний підбір лікування, підбір комбінації науково обґрунтованих методів.…

Дар'я, 19 років

11.07.2014

Дуже вдячна Андрію Леонідовичу за те, що він допоміг мені впоратися з моєю проблемою. Тривалий час я страждала на вагінізм, який супроводжувався нападами паніки і пригніченим станом. Це заважало мені нормально вести статеве життя і почуватися повноцінною людиною. Дуже радує та дивує індивідуальний підхід доктора Андрія Леонідовича. Він допоміг мені з'ясувати причини психологічного розладу, даючи рекомендації, вселив у мене впевненість у тому, що це можна вирішити.
До походу до доктора Рамзанова мені здавалося, що я маю впоратися з цією проблемою самостійно. Однак «самолікування» лише посилювало проблему, не лише фізично, а й морально: у мене зник інтерес і бажання вступати у статеві стосунки. Вже після другого сеансу гіпнозу я відчула свободу від страхів та переживань.…

Гришина Н.Г

02.12.2021 Я, Гришина Н.Г, м. Дніпро. Зверталася до Андрія Леонідовича у 2020 р. з діагнозом герпес. Півроку ходила різними лікарями, хвороба не проходила. Мені порадив лікар дерматолог звернутися до Андрія Леонідовича. Пройшло у нього 10 сеансів. Хвороба пішла. Дякую Вам Андрій Леонідович. Дай Боже Вам здоров'я на довгі роки. Сьогодні прийшла до Андрія Леонідовича із надмірною вагою.

СПАСИБІ ВЕЛИКЕ ВАМ.