Питання та відповіді до психотерапії та психології

  •  

    1. З чим пов'язана моя напруга та погане самопочуття?

    Якщо ви пройшли досить повний курс медичного обстеження і жодних різких відхилень від норми не було виявлено, швидше за все, у вас є один з численних невротичних розладів. Завжди є причини (не лише зовнішні події, які ми переживаємо як об'єктивні труднощі та стреси, а й внутрішні), щоб відчувати себе напружено. Ці внутрішні причини часто знаходяться поза вашою свідомістю.

  •  

    2. Що таке невроз?

    Невроз – дуже поширена форма психічного розладу, наявність якої означає, що людина не змогла задовільно пристосуватися до обставин свого життя. Серед найчастіших симптомів психоневрозу – тривога, напади панічного страху, депресія, страхи різного виду, нав'язливі дії та соматичні симптоми (скарги з боку внутрішніх органів).

  •  

    3. Якщо я невроз, чи не робить мене це відмінним від інших людей?

    Усі люди мають ті чи інші невротичні проблеми. Їхня здатність жити з цими проблемами і творчо виражати себе відрізняють психічну "нормальність" від "емоційної дезадаптації". Більшість "нормальних" людей мають невротичні проблеми, що не перешкоджають їх повсякденному життю та переживанню щастя. Якщо компенсаторний ресурс виснажується, з'являються ті чи інші симптоми неврозу. У подібній ситуації розумно звернутися за професійною допомогою.

  •  

    4. Яка справжня причина емоційних порушень?

    Емоційні проблеми є результатом тривалих негативних переживань і внутрішніх конфліктів, що призводять до порушення взаємовідносин з життям і людьми. Деякі з конфліктів є несвідомими, тобто. людина має лише часткове уявлення про їхню суть. Так званий механізм придушення має на меті усунення таких конфліктів в галузі свідомого. З одного боку, цей механізм має захисний характер, позбавляючи нас нестерпних суперечливих переживань, з іншого боку, завдяки цьому процесу ми так мало "обізнані" про наш внутрішній світ.

  •  

    5. Чи правда, що емоційні проблеми виникають на основі дитячих переживань?

    Структура особистості багато в чому формується як наслідок ранніх дитячих переживань, що з фігурами батьків та інших значущих людей. Отже, перші роки життя грають значної ролі у формуванні структури характеру. При цьому не слід думати, що у людей, які страждають на невроз, неодмінно зберігаються спогади про "важке дитинство".

  •  

    6. Чи можу я самостійно зрозуміти причину свого емоційного порушення?

    Це можливо, але більшість людей не мають такої можливості. На жаль, часто ми не тільки не можемо бачити важливих моментів, але ми ще схильні спотворювати їх. Наприклад, дуже важко по-іншому подивитись образ будь-якої людини, особливо, якщо ви знаєте його з дитячих років, навіть якщо реальна людина зовсім не відповідає вашому уявленню про неї. Оскільки ми не можемо бути об'єктивними щодо самих себе, ми потребуємо професійної допомоги.

  •  

    7. Чи можуть емоційні розлади спричинити якісь фізичні захворювання?

    Багато тілесних симптомів є психосоматичними за своєю природою. Це означає, що вони мають емоційну чи нейроендокринну основу. Якщо ви подумаєте про це, то виявиться, що це не так неймовірно. Адже кожен орган у нашому тілі з'єднаний із мозком нервовими волокнами і немає нічого дивного в тому, що коли нервова система збуджена якоюсь кризою чи конфліктом, відлуння цієї бурі чути у різних органах нашого тіла. Головний біль, перепади артеріального тиску, біль у животі, спині, деякі види алергії, задишка, серцебиття – ось найчастіші соматичні симптоми, що виникають при невротичному розладі.

  •  

    8. Що таке "розлад характеру"?

    Розлади характеру, як правило, супроводжуються постійним почуттям небезпеки, напруги, зниженням самооцінки та іншими рисами, які заважають людині користуватися відпущеною їй природою часткою щастя.

  •  

    9. Алкоголізм та наркоманія теж розлади характеру?

    Певною мірою, так. Точніше можна сказати, що для психотерапевта це симптоми розладу характеру, як правило, корекції, що досить важко піддається.

  •  

    10. Я знаю, що моя особистість далека від досконалості, але як це призводить до виникнення різних хворобливих симптомів?

    Порушення у структурі особистості породжують проблеми у спілкуванні з людьми. Через ці недоліки народжується відчуття нещастя, і розвиваються численні конфлікти. В результаті виникають втома, стомлюваність, депресія, страхи та інші симптоми.

  •  

    11. Що ж таке безумство?

    Безумством зазвичай називають важкі психічні захворювання, у яких людина втрачає здатність відрізняти реальність від власної уяви. І, незважаючи на те, що багато емоційно збудливих людей впевнені, що вони божеволіють, насправді це буває досить рідко. Варто додати, що божевілля, або психоз, усунемо за допомогою сучасних методів лікування.

  •  

    12. Лікарю, ви дійсно вірите, що мені можна допомогти?

    Мені не хотілося б вселяти у вас хибні надії. Можна лише сказати, що прагнення одужати – 90% успіху. Якщо ви дійсно хочете, щоб вам допомогли - швидше за все, така допомога може бути надана.

  •  

    13. Чи може допомогти психотерапія?

    Психотерапія спрямована на те, щоб допомогти людині впоратися з емоційними проблемами, краще пристосуватися до життя, навіть змінити внутрішню особистісну структуру, внаслідок чого покращуються взаємини з іншими та із самим собою. Якщо у вас є бажання отримати допомогу у спеціально підготовленого професіонала, ймовірність того, що психотерапія допоможе вам досить висока.

  •  

    14. Чого можна досягти за допомогою психотерапії?

    Якщо лікування успішне, людина стає відносно вільною від невротичних симптомів (емоційних і тілесних), почувається здоровішим і щасливішим, ніж будь-коли і, головне, з'являється впевненість у собі, у своїй здатності самостійно приймати рішення і будувати власне життя.

  •  

    15. У чому перевага психотерапії перед прийомом препаратів?

    Добре відомо, що медикаментозне лікування неврозів дає швидкий та виражений ефект. Скажімо, застосування транквілізаторів у достатніх дозах може усунути симптоми навіть досить важких неврозів у більшості пацієнтів. Однак у цих ліків є дві істотні недоліки. По-перше, вони за неправильному застосуванні викликають залежність, тобто пацієнт повинен приймати їх знову і знову лише для того, щоб почуватися нормально, причому дозування препарату з часом зростає. По-друге, припинення прийому ліків нерідко призводить до повернення симптомів, оскільки не усувається головна причина неврозу – емоційний конфлікт. Це все одно, що намагатися боротися з бур'янами, скошуючи їх косою. При цьому коріння залишається в землі і через 2-3 тижні бур'яни ростуть ще густіше. Не варто забувати і про те, що психотропні препарати викликають сонливість, загальмованість, тому їх частіше застосовують в умовах стаціонару, що заважає людині жити повноцінним життям, проводячи тижні та місяці у лікарнях. Психотерапія майже завжди орієнтована на амбулаторне застосування.

  •  

    16. Як працює психотерапія?

    Психічні симптоми та відчуття дискомфорту викликаються найчастіше внутрішніми конфліктами, помилково засвоєними уявленнями про життя чи об'єктивними життєвими обставинами. Психотерапія допомагає вам зняти ваші проблеми, якою б не була їхня природа. Наступним кроком може стати ефективніше вирішення наявних проблем.

  •  

    17. Які види психотерапії?

    Загалом психотерапія ділиться на три різновиди. Перша, підтримуюча психотерапія, орієнтована поліпшення адаптації людини до існуючим обставинам без обов'язкової націленості особистісні зміни. Друга, навчальна психотерапія, має на меті виділення та зміна деяких моделей ставлення людини до свого оточення і до самого себе. І третя, реконструктивна психотерапія, націлена на зміну особистості людини, що призводить не просто до позбавлення від симптомів, але гарантує від повторного розвитку емоційних розладів, робить людину господарем власної долі. Природно, що останній вид терапії - найскладніший і найдовший у часі.

  •  

    18. Які психотерапевтичні підходи доступні за наших умов?

    Усередині перелічених основних видів психотерапії існує безліч різних підходів і варіантів. Назвемо основні, доступні в нашому регіоні: психоаналітична (психодинамічна) психотерапія, ериксоніанська психотерапія, нейролінгвістичне програмування, групова психотерапія, директивний гіпноз та ін.

  •  

    19. Який із них найкращий?

    Найкращий той, який відповідає потребам конкретного пацієнта. Хороший психотерапевт здатний рекомендувати той метод, який відповідав би потребам пацієнта. У деяких випадках показано підтримуючу психотерапію, іноді - реконструктивну. Тип лікування залежить від типу вашої проблеми.

  •  

    20. Навіщо мені потрібне розуміння себе?

    Перший крок шляху до кращого життя - усвідомлення своїх основних проблем, тобто. їхнє розпізнання. Ваша проблема може полягати в тому, що ваше оточення нестерпне, і ви намагаєтеся пристосуватися до безнадійної ситуації; можливо, ви виконуєте надто важку роботу, а можливо, ваші страхи та труднощі у спілкуванні з людьми зобов'язані своїм походженням внутрішнім конфліктам. Якими б не були ваші проблеми, ваш психотерапевт допоможе зрозуміти їхнє походження і ви зможете знайти більш конструктивні способи їх вирішення. Важко боротися з ворогом, який постійно нападає з темряви. Те саме стосується і емоційних конфліктів. Доки вони тільки частково відомі вам, ви безпорадні. Усвідомлення їх уможливлює боротьбу з ними.

  •  

    21. Чи можливо, що я чинитиму опір розумінню себе?

    Подібний опір є завжди. Існують три основні причини цього опору. По-перше, людина може думати, що її спосіб поведінки цілком нормальний і не може бути ніякого іншого, принаймні для нього. Наприклад, людина, яка з дитинства була схильна підкорятися, продовжує поводитися таким чином, оскільки вона просто не вміє будувати взаємини з людьми інакше. Це може спричинити тривогу, особливо у зрілому віці, але це єдиний спосіб життя, який він знає. Може пройти досить тривалий час, перш ніж він зрозуміє, що не повинен підкорятися комусь автоматично. По-друге, пацієнт може відкидати свої внутрішні конфлікти, оскільки відчуватиме страх, що зіткнеться з чимось жахливим у собі самому, чого він не зможе винести. Цей страх універсальний і потрібен час на його подолання. По-третє, у хворобі може полягати безперечна вигода. Це звучить парадоксально, але часто люди не можуть відмовитися від тих дивідендів, які приносять хворобу. Наприклад, один із пацієнтів постійно провалювався на іспитах і ніяк не міг закінчити виш, але при цьому оточуючі завжди співчували і намагалися допомогти йому, і виявилося, що ця емоційна підтримка була адекватною ціною за неможливість здобути освіту. Такий пацієнт чинить сильний опір, тому що не хоче відмовитися від єдиного, хоч і явно невротичного, способу отримання емоційної підтримки.

  •  

    22. Що ще я маю зробити після того, як зрозумію, в чому мої проблеми?

    Досягнення так званого інсайту (тобто глибокого внутрішнього розуміння себе) – перший крок уперед. Ви повинні використовувати цей інсайт для того, щоб створити більш продуктивне та щасливе життя. Наведемо приклад. Припустимо, ви вирішили полетіти літаком. Перше, що вам потрібно – це сам літак. Але придбання літака ще замало для того, щоб літати на ньому. Ви ще маєте навчитися літати на ньому. Інсайт - той літак, який може доставити вас до здорового життя, але лише інсайту недостатньо. Ви повинні навчитися використовувати інсайт конструктивно.

  •  

    23. Що таке психоаналіз та психоаналітична психотерапія?

    Слово "психоаналіз" стало настільки популярним, що його значення практично втратило первісний зміст. Психоаналіз - це назва, дана певної техніки її автором, Зигмундом Фрейдом. Оригінальна теорія та техніка, що використовуються в деяких країнах досі, була змінена учнями Фрейда та його послідовниками. Деякі принципи психоаналізу органічно увійшли до сучасної психотерапії, внаслідок чого з'явилася так звана "психодинамічна психотерапія" або "психоаналітична психотерапія", які слід відрізняти від формального чи класичного психоаналізу. Класичний психоаналіз – високо спеціалізований вид лікування, який можуть проводити лише спеціально підготовлені професіонали – психоаналітики. Психоаналіз вимагає, щоб пацієнт зустрічався з лікарем щонайменше 3, а краще 4-5 разів на тиждень. Середня тривалість курсу лікування близько 3-4 років. Показання щодо формального психоаналізу досить широкі, що означає, проте, що це найбільш адекватна форма допомоги за всіх видів емоційних розладів.

  •  

    24. Які відмінності між психоаналізом та іншими видами психотерапії?

    Одне з найважливіших відмінностей у тому, що психоаналіз наполягає існуванні несвідомих конфліктів, є джерелом неврозів. Виділення та розуміння цих конфліктів, простеження їх походження у далеке дитинство – ось основні завдання психоаналізу. Психоаналіз відносять до реконструктивних видів психотерапії, здатних згодом змінити структуру характеру пацієнта.

  •  

    25. Якщо психоаналіз розглядає проблему глибше, ніж інші види психотерапії, чи це свідчить про його найвищої ефективності?

    Не обов'язково, оскільки інші методи терапії можуть найкраще підходити конкретному пацієнтові. Можна навести аналогію із загальної медицини. Багато захворювань шлунково-кишкового тракту потребують втручання лікаря, іноді показано хірургічне лікування. Ті, хто потребує операції, мають бути прооперовані; ті, які не потребують її - не оперуються. Якщо якась емоційна проблема вимагає проведення психоаналізу - він має бути проведений. Якщо необхідне використання іншого методу лікування – має бути використаний цей метод.

  •  

    26. Яка різниця між психоаналітичною психотерапією та психоаналізом?

    Обидва підходи мають єдину теоретичну базу, відрізняючись деякими технічними моментами, частотою зустрічей та глибиною опрацювання внутрішніх проблем. Психоаналіз є одним із видів психоаналітичної психотерапії. Він ефективний при деяких видах емоційних розладів і дуже ефективний у вирішенні інших. Через його тривалість, а отже, дорожнечу, він використовується там, де без нього неможливо обійтися. Не всі люди можуть використовувати психоаналіз, не всі потребують його.

  •  

    27. Чи передбачається, що пацієнти повинні закохуватися у своїх психотерапевтів?

    Це уявлення здебільшого засноване на американських трилерах про психоаналітиків. Насправді переживання перенесення (почуттів на адресу терапевта) буває дуже різним – позитивним та негативним. Конкретний вид перенесення залежить від конкретного типу проблеми пацієнта.

  •  

    28. Що таке перенесення (трансфер)?

    Йдеться про привнесення емоцій та стосунків з минулого у взаємини з людьми у вашому сьогоденні, причому найчастіше це ніяк не обумовлено реальною ситуацією, а є лише відтворенням дитячих переживань. Перенесення – частина будь-яких людських взаємин. У вас, наприклад, при зустрічі з незнайомою людиною залишається перше враження, оскільки ця людина (або її окремі риси) нагадує когось із вашого минулого. Іноді хтось злиться на незнайомців чи любить когось без жодних видимих причин. Такі ірраціональні стосунки до людей є весь час. Вони зумовлені перенесенням. Перенесення обов'язково присутнє під час психотерапевтичних взаємин. Він дозволяє фахівцю побачити, які саме несвідомі конфлікти беруть участь у формуванні та підтримці емоційних розладів.

  •  

    29. Чи може перенесення ґрунтуватися на емоційних проблемах?

    Перенесення, власне, є відображенням наявних емоційних проблем. Воно завжди позбавлене будь-якої логіки, часто спотворює наші стосунки з людьми. Він може навіть завадити налагодити бажані взаємини з людиною, яка нам небайдужа.

  •  

    30. Чи повинен я в процесі психотерапії говорити про свої сни?

    Так, якщо ваш психотерапевт вважає, що це потрібно. Усі люди бачать сни, не всі їх пам'ятають. Сновидіння - це розумовий процес, що відбувається під час сну і що складається в основному з дивних символів та незвичайних сцен. Але для досвідченого та підготовленого психотерапевта сновидіння дають ключі до розуміння існуючих емоційних проблем.

  •  

    31. Чи означає це, що сни насправді можна пояснити?

    Сновидіння - це стислі символи, які можна пояснити досвідченим психотерапевтом. Не слід очікувати, що всі ваші сни будуть розтлумачені. Це і не потрібно і неможливо. Ви можете навчитися розуміти зміст своїх снів, після чого ви переконаєтеся в тому, наскільки тісно пов'язана структура ваших сновидінь з вашими почуттями та переживаннями.

  •  

    32. Але мої сни такі дивні. Як вони можуть означати щось?

    Мова сновидінь, незвичайні символи, що використовуються у снах можуть здатися дивними, але вони можуть бути перекладені психотерапевтом на звичайну мову та їхній зміст стає очевидним. Фрейд називав сни "королівською дорогою в несвідоме". Поверхневе зміст снів (явний зміст) негаразд важливо, як їх приховане значення.

  •  

    33. Що викликає сновидіння?

    Сновидіння – нормальна частина процесу сну. Деякі з них служать як канал для виходу наявної напруги, пов'язаного з вираженням явних і таємних надій, як страхів і конфліктів. Такі сни - спроба мозку вирішити наявні проблеми, причому не тільки проблеми дня сьогоднішнього, а й ті, що дісталися нам у спадок із дитячих років.

  •  

    34. Що таке вільні асоціації?

    Це технічний прийом, використовуваний у класичному психоаналізі виявлення деяких глибинних несвідомих зв'язків у думках і почуттях пацієнта. Він полягає в тому, що пацієнту рекомендують говорити все, що спадає йому на думку, без усіляких обмежень. Вільні асоціації не використовуються у більшості видів психотерапії.

  •  

    35. Що ви думаєте про кодування?

    Це для деякої категорії пацієнтів незамінний метод лікування та усунення невротичних поведінкових симптомів середнього ступеня тяжкості, зокрема куріння, схильності до переїдання, потягу до алкоголю тощо.

  •  

    36. Чи ефективна групова психотерапія?

    Так, багато станів вимагають застосування групової психотерапії, іноді у поєднанні з індивідуальною. Групою може стати сім'я, включаючи дітей дошкільного віку. Це називають ще "сімейною психотерапією".

  •  

    37. А чи не може гіпноз скоротити моє лікування?

    Часом без гіпнозу важко обійтися, але частіше результати, що досягаються з його допомогою, виявляються нестійкими, особливо якщо він використовується як єдиний психотерапевтичний метод.

  •  

    38. Чи повинен я вживати якісь таблетки, наприклад, транквілізатори чи антидепресанти?

    Якщо ваш лікар впевнений у тому, що вам необхідно приймати психотропні препарати – робіть це, дотримуючись його рекомендацій. Не намагайтеся займатися самолікуванням, використовуючи психотропні засоби. ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!

  •  

    39. А що, власне, робить психотерапевт для того, щоб допомогти мені?

    Терапевт допоможе вам у вирішенні ваших проблем, як третє око чи третє вухо, і навіть друга голова, тобто. як людина, яка має можливість розпізнати ваші проблеми дуже добре і в той же час зберігати об'єктивність у їх розумінні.

  •  

    40. Як отримати необхідне лікування?

    Надзвичайно важливо, щоб психотерапевт, який вас лікує, мав необхідну підготовку і був відповідальною людиною. На жаль, існує безліч шарлатанів, які часто взагалі не мають ніякої освіти, які називають себе "гіпнотизерами", "психоаналітиками" і т.д. Не дуже мудро користуватися послугами будь-якого фахівця, якщо ви не спрямовані до нього вашим лікарем чи відповідною медичною організацією. Слід пам'ятати про те, що за спиною лікаря стоїть наука і, отже, сотні та тисячі експериментів, досвід багатотисячної армії психотерапевтів усього світу.

  •  

    41. Хто має достатню кваліфікацію для проведення психотерапії?

    У нашій країні відповідь на це питання є досить складною, оскільки реально діюча система підготовки професіоналів-психотерапевтів відсутня. Тим не менш, можна сказати, що найчастіше необхідну кваліфікацію мають люди, які здобули освіту лікаря-психіатра, лікаря-нарколога та клінічного психолога. Крім того, існують професійні громадські організації, які поєднують психотерапевтів того чи іншого профілю та видають відповідні свідчення своїм членам. У нашому місті такою організацією є Асоціація психодинамічної психотерапії. Члени Асоціації мають сертифікати, що підтверджують їхню компетентність.

  •  

    42. Чи повинен я розповідати моєму психотерапевту все, навіть те, що здається мені ганебним і бентежить мене?

    Повна відвертість і чесність є принципово важливими для успіху психотерапії. У той час, як у звичайному житті ви змушені дотримуватись певних норм і пристойності, - у психотерапевтичних взаєминах вони тільки заважають. Може пройти деякий час, перш ніж ви зрозумієте, що завдання психотерапевта не судити чи критикувати вас, але насамперед допомогти вам жити повноцінним життям. Насправді, справжній психотерапевт ніколи не розглядає ваші думки, вчинки чи бажання як добрі чи погані. Ваші слова та спогади служать скоріше ключем до ваших несвідомих конфліктів та проблем. Для ясності наведемо приклад. Якщо ви прийдете до друга і скажете йому, що саме на шляху до нього ви зазнали сильного бажання вбити когось, він може злякатися або навіть викликати міліцію. Якщо ви скажете те саме психотерапевту, він не засудить і не відкине ваші думки, але швидше за все розпитає вас про причини цих переживань. Цей приклад носить дещо перебільшений характер, але завдяки йому стає зрозумілою різниця між звичайними взаєминами та взаємовідносинами з психотерапевтом. Тому важливо розповісти про себе якнайбільше, і ваша відвертість окупиться сторицею.

  •  

    43. Чому психотерапевти поводяться так байдуже?

    Психотерапія передбачає, що пацієнт повинен сам визначити джерело своїх проблем, а потім і вирішити конфлікти. Для того, щоб надихнути пацієнта бути активнішим у цих починаннях, психотерапевт бере на себе більш пасивну роль, спрямовуючи пацієнта лише тоді, коли виникають "непереборні" перешкоди. Насправді, психотерапевт негаразд усунений, як це може здатися.

  •  

    44. Чи буде психотерапевт говорити мені, як поводитися, щоб влаштувати своє життя якнайкраще?

    Зрозуміло, що ви хотіли б таких вказівок, оскільки зараз життя виглядає похмурим і безрадісним. Там, де це абсолютно необхідно, ваш терапевт допоможе вам вибрати альтернативний спосіб поведінки. Однак, основним завданням психотерапії є досягнення такого рівня зрілості, коли будь-яке ваше рішення приносить радше задоволення, ніж жалю та смуток. Для того, щоб досягти цього, психотерапевт демонструє вам те, що стоїть за вашими труднощами, причини, які роблять ваше життя таким важким і нещасливим. Ви також досягнете рівня, де ви зможете приймати власні рішення, а не покладатися на рішення інших.

  •  

    45. Чи повинен я відчувати суперечливі почуття щодо свого психотерапевта?

    Іноді це трапляється, іноді ні. У взаємовідносинах, які є суттю психотерапії, можливо, що ви відчуєте весь спектр почуттів щодо свого лікаря. Переживання цих емоцій - неоціненна за своєю значимістю частина терапевтичного процесу. Не соромтеся говорити своєму психотерапевту, які почуття є у вас щодо нього, незважаючи на те, наскільки необґрунтованими і безглуздими здадуться вам ці почуття. На певних етапах ви, можливо, навіть захочете припинити лікування через ці почуття. Іноді ці почуття можуть залишатися несвідомими. Тому, як тільки у вас виникне бажання припинити лікування до того, як таке рішення прийме лікар, зверніть увагу на свої почуття до психотерапевта. Більш того, (і це особливо важливо) ОБОВ'ЯЗКОВО ОБГОВОРЮЙТЕ ВАШЕ РІШЕННЯ І СВОЇ ЕМОЦІОНАЛЬНІ ПЕРЕЖИВАННЯ З ВАШИМ ЛІКАРОМ. Іноді, природно, трапляється, що ви сердитесь на лікаря з цілком реальних причин, або у нього такий тип особистості, до якого ви не можете пристосуватися. В останньому випадку найкраще змінити лікаря. Не соромтеся повідомити лікаря про свої переживання та висловити свої скарги. Він допоможе вам зрозуміти, чи обґрунтовані ваші почуття чи ні.

  •  

    46. Чи можна спілкуватися з психотерапевтом поза стінами його кабінету?

    Одне з основних правил психотерапії свідчить, що стосунки з пацієнтом будуються насамперед професійної основі. Це особливо важливо там, де ви хочете досягти важливих та об'ємних цілей. Позатерапевтичне спілкування може спотворити ваші взаємини із психотерапевтом. Досвід показує, що прогрес найбільше виражений тоді, коли стосунки з психотерапевтом обмежуються суто професійними рамками.

  •  

    47. Як часто мені слід приходити до психотерапевта?

    Деякі пацієнти приходять один раз на тиждень, інші 2 – 3 та більше разів. Іноді важливо зустрічатися з психотерапевтом часто, щоб використовувати переваги інтенсивної роботи, іноді це не так вже й обов'язково. Частота візитів залежить від характеру вашої проблеми та виду використовуваної психотерапії. У більшості випадків кількість візитів рідко перевищує 3 рази на тиждень. Винятком може бути класичний психоаналіз.

  •  

    48. А може лікування у психотерапевта - просто примха, бажання задовольнити себе?

    Коли у вас виникає соматичне (тілесне) захворювання і звертаєтеся до лікаря, ви не вважаєте це "задоволенням". Емоційні проблеми можуть бути значно тяжкими за своїми соціальними наслідками, ніж тілесні захворювання. І тому природно, що з корекції емоційних проблем слід звертатися до професіонала.

  •  

    49. Чи варто пройти якесь обстеження перед візитом до психотерапевта?

    Безперечно. Бажано переконатися, що у вас відсутня серйозна соматична патологія, наприклад, анемія, виражена стенокардія, відкрита виразка шлунка або дванадцятипалої кишки і т.д. Як правило, буває достатньо звичайного обсягу обстеження: загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ, консультації терапевта та невропатолога.

  •  

    50. А чи не можу подолати свої проблеми самостійно?

    Навіть якщо ваші проблеми не дуже серйозні – подолати їх без професійної допомоги дуже важко. Важко і майже неможливо бути об'єктивним щодо себе самого, оскільки живучи настільки близько до своїх проблем, неможливо побачити їх у всій повноті. Стоячи серед дерев, важко побачити ліс.

  •  

    51. Чи не можуть зміни в моїй життєвій ситуації призвести до лікування?

    Іноді це трапляється, але, на жаль, не часто. Проблеми людини, як правило, є частиною її самої. Природно, що погані життєві обставини погіршують стан та сприяють виявленню проблем. Сприятливі життєві обставини мінімізують їх. Але проблеми є завжди і вирішуються вони за допомогою психотерапії.

  •  

    52. Чому так багато людей страждають на неврози?

    У процесі життя неможливо уникнути конфліктів. Сам процес зростання та виховання включає різні жертви та відмову від власних інтересів в ім'я інтересів групи. Існує безліч обмежень, до яких ми маємо пристосуватися. Ціною такого пристосування є напруга та фрустрація, тобто. відмову від задоволення своїх потреб. Легкі невротичні симптоми є у кожного з нас. Насправді вони зустрічаються частіше, ніж звичайна застуда.

  •  

    53. Чи правильно, що психотерапія може допомогти всім людям із емоційними проблемами?

    Психотерапія якоюсь мірою буде корисною всім людям. Ефективність психотерапевтичної допомоги визначається виразністю бажання хворого отримати допомогу та її опором до прийняття цієї допомоги. Деякі люди насправді не хочуть вилікуватись від неврозу, оскільки отримують від своєї хвороби суттєві дивіденди. Той, хто дійсно хоче змінити сумнівні переваги неврозу на вільне, здорове життя - знаходиться на половині шляху до одужання.

  •  

    54. У сім'ї були випадки психічних захворювань. Значить, і я приречений стати психічно хворим?

    У всій країні навряд чи знайдеться сім'я, яка б похвалитися відсутністю психічно хворих серед її членів і предків. У наукових колах досі немає єдиної думки щодо ролі спадковості у виникненні емоційних проблем. Однак, є всі підстави припускати, що навіть якщо у вас були випадки серйозних психічних розладів - це ще не означає неминучості захворювання.

  •  

    55. Чи маю я розпочати лікування негайно чи можна ще почекати?

    Чим більше ви чекаєте, тим сильніше зростаються хвороба та ваша особистість. Як і при будь-якому соматичному захворюванні, при виникненні емоційних розладів допомога має бути надана так швидко, як це можливо.

  •  

    56. Чи можна якось скоротити тривалість лікування?

    Розроблено безліч методів та прийомів, спрямованих на скорочення тривалості психотерапії. Ця робота далека від завершення, але вже сьогодні можна сказати, що з використанням, наприклад, адекватного психологічного тестування деяких активних психотерапевтичних технік, тривалість лікування може бути скорочена до 5 - 6 місяців. Однак, значна частина емоційних розладів вимагає часу як важливий лікувальний фактор.

  •  

    57. Чи може психотерапія зробити людину щасливою навіть попри її погані життєві обставини?

    Психотерапія не може зробити людину нечутливою до навколишніх неприємностей. Він може, пройшовши курс психотерапії, набагато ефективніше долати труднощі, що постають на шляху до щастя.

  •  

    58. Чи можливо, що в процесі психотерапії я змушений відмовитися від тих життєвих радостей, які я ціную зараз?

    Ніхто не має права змушувати вас до чогось. Якщо деякі з цих насолод шкодять вам - ви маєте право це знати. Якщо ви знатимете всі факти - ваші судження про ситуацію стануть безперечно правильнішими і ви вирішите, відмовитися від цих задоволень чи ні. Багато людей вважають, що психотерапія зробить їх дуже серйозними та завадить отримувати задоволення від самого себе. Навпаки, психотерапія якраз і призначена для того, щоб зробити життя в цілому куди приємнішим і легшим.

  •  

    59. Чи зруйнує психотерапія мій теперішній шлюб?

    Насправді завдяки психотерапії збереглося безліч шлюбів. Цікаво, що психотерапевтичні зміни відбуваються не лише з тими, хто лікується сам, а й із членами їхніх сімей. Там, де шлюб виглядає "безнадійним" - пацієнт отримує можливість оцінити його позитивні та негативні сторони.

  •  

    60. Чи є якісь правила, які слід дотримуватися, якщо хочу радикальним чином змінити свою життєву ситуацію під час психотерапії?

    Є кілька правил. Важливо розуміти, що в процесі лікування багато ваших життєвих ситуацій будуть піддані ретельному розгляду, тому бажано не робити жодних серйозних вчинків, які могли б суттєво змінити ваше життя без попереднього ретельного аналізу їх причин. Важливо переконатися, що ваше рішення не продиктоване тимчасовими емоційними спотвореннями, що спливли у процесі лікування.

  •  

    61. Як довго може тривати лікування?

    Дуже важко відповісти на таке запитання. Багато залежить від того, наскільки ви самі прагнете одужати. Чималу роль відіграє те, наскільки сильно необхідно змінити вашу особистісну структуру. Якщо ваша проблема чи симптом не надто складні, покращення настане досить швидко, скажімо через 3 – 4 місяці. Якщо ж потрібні серйозні зміни особистості – лікування може тривати роки.

  •  

    62. Для зміни особистості потрібно тривалий час, чи не так?

    Емоційні розлади, пов'язані з порушеннями в особистісній структурі, що зародилися в ранньому дитинстві, зазвичай вимагають тривалого для лікування - рік, два, навіть три. У разі неможливо оцінити тривалість передбачуваного лікування. Іноді короткострокова психотерапія викликає значні поліпшення, якщо пацієнт прагне втілити те, що він дізнався у процесі лікування.

  •  

    63. Я хотів би прискорити своє лікування.

    Ваше занепокоєння зрозуміле. Але ваші проблеми почалися не минулого вівторка. Вони були з вами більшу частину вашого життя. Потрібен час для дослідження вашої проблеми, а потім вам слід витратити певний час, щоб освоїти нові способи побудови взаємин з іншими людьми та із самим собою.

  •  

    64. Чому ж лікування триває так довго?

    Якщо ви схожі на звичайну людину, яка проходить психотерапію, то безперечно будете розчаровані, коли після кількох тижнів лікування ви не побачите жодних змін. Ви можете здивуватися, чому це так чи навіть прийти до думки, що подальше лікування не має сенсу. Є дві речі, які слід враховувати в оцінці ступеня прогресу. По-перше, всі емоційні проблеми мають своє коріння у вашому далекому минулому. Отже, потрібен час, насамперед вам самому, щоб уловити стрижень неврозу. По-друге, незважаючи на те, що симптоми захворювання залишаються з вами, прогрес безперечно є. Перш ніж зійде зерно, потрібно удобрити ґрунт. Перш, ніж зникнуть ваші симптоми і ви одужаєте, необхідно зрозуміти самого себе та подолати власний опір на шляху до одужання.

  •  

    65. Що я можу зробити, щоб сприяти процесу одужання?

    Більшість людей спочатку розчаровані тим, що відбувається під час психотерапії. У соматичній медицині, звернувшись до лікаря, ви отримуєте ліки і приймаєте їх за запропонованою схемою, або зазнаєте хірургічного втручання, де роль пацієнта взагалі зведена до нуля. Але емоційні розлади безглуздо лікувати таким шляхом. Ви самі повинні брати участь у своєму лікуванні. Ваш терапевт допоможе вам допомогти собі. Один із найкращих шляхів співпраці з ним – відверто поділитися своїми страхами, побоюваннями, надіями, фантазіями та очікуваннями. Якщо ви бачите сни – розкажіть про них. У вас також, швидше за все, виникнуть певні почуття щодо вашого психотерапевта. Приділіть їм увагу у ваших оповіданнях, незважаючи на те, наскільки вони вам здадуться ірраціональними.

  •  

    66. Чи можна очікувати поліпшення та погіршення під час курсу психотерапії?

    Так. Однією з рис невротичних розладів є їхнє прагнення повторювати себе. Навіть якщо ви повністю усвідомлюєте їх і почнете змінювати своє життя відповідно до отриманої інформації, час від часу ваш невроз нагадуватиме про себе. У цьому сенсі невроз подібний до поганої звички. Ви знаєте, наскільки важко відмовитися від такої простої на вигляд звички як куріння. Помилкові способи поведінки, які є частиною вашого неврозу, зазвичай існують дуже довго і прагнуть прилипнути до вас назавжди. Тільки зі спокоєм та рішучістю ви можете подолати ці звички. Важливо розглядати повернення симптомів не як ознаку невдачі лікування. Слід вважати, що в будь-якому випадку ми очікуємо тимчасового повернення симптомів і щоразу саме завдяки цьому можливий подальший прогрес на шляху одужання.

  •  

    67. Чи бажано обговорювати проблеми, порушені у процесі психотерапії, коїться з іншими людьми?

    Зазвичай, це не зовсім правильно, оскільки це може завадити вам повідомити деякі важливі речі свого психотерапевта. Крім того, сторонні люди можуть зашкодити ходу лікування. Слід розглядати терапевтичні взаємини як конфіденційні.

  •  

    68. Як я можу бути впевненим, що психотерапія мені допоможе?

    Не існує жодних гарантій, доки ви не починаєте співпрацювати зі своїм психотерапевтом. Через короткий час ви самі переконаєтеся, допомагає це вам чи ні.

  •  

    69. А чи не втрачу я своєї незалежності?

    Одна з цілей психотерапії - набуття вами якомога більшої незалежності.

  •  

    70. Якщо людина вилікувалась від неврозу за допомогою психотерапії, чи означає це, що вона більше ніколи не матиме неврозу?

    Невротичні проблеми можуть розвинутися пізніше, за наявності якихось надзвичайних обставин, але людина знаходить здатність самостійно долати виникаючі труднощі.

  •  

    71. Що відбувається з інформацією щодо мене та мого особистого життя?

    У роботі лікаря-психотерапевта записи іноді потрібні. Варто підкреслити, що, навіть у наявності будь-яких записів про вас, вони рідко носять описовий характер, тобто. у них відсутня конкретна інформація про події вашого життя. Не варто говорити, що психотерапевт сам зацікавлений у збереженні в таємниці інформації про ваше особисте життя, оскільки на цьому заснована його репутація та добре ім'я. У всякому разі, в нашій країні немає механізму, який міг би змусити психотерапевта поділитися вашою особистою інформацією, повідомленою йому в усній формі.

  •  

    72. Як би я міг сприяти ходу психотерапевтичного процесу?

    Лікар соматичної медицини має ліки, хірург працює інструментами. У психотерапевта, крім його знань, є лише ВИ. Ваша співпраця та довіра – необхідна частина лікування. Почувайтеся вільно, обговорюючи з ним будь-які свої проблеми. Вчиняючи так, ви отримуєте найкращі шанси на успішний результат психотерапії.

  •  

    73. Чи не могли б ви назвати орієнтовну вартість однієї психотерапевтичної зустрічі?

    Конкретна ціна нашого непростого часу залежить від ваших доходів. Доводиться миритися з тим фактом, що лікар теж людина і вона має якось існувати. На сьогоднішній день вартість однієї години коливається від 20 доларів США.

  •  

    74. Чи не є плата за психотерапію надмірною?

    Хороший психотерапевт навчається більше, ніж добрий хірург. Плата за хірургічні операції незрівнянно вища, ніж плата за психотерапію. Хоча оплата досить висока, вона безперечно відображає реальну вартість інтелектуальних витрат психотерапевта, який може якісно лікувати не більше 10 осіб одночасно.

  •  

    75. Чи маю я платити за пропущені зустрічі?

    На початку курсу ви уточнюєте такі деталі з вашим лікарем. Звичайна відповідь тут - "так", оскільки час, призначений вам, не може бути використаний для інших хворих. Однак, можливе встановлення деякого проміжку, скажімо 2 днів, протягом яких ви зможете відмовитись від візиту та не платити за нього. Інша причина оплати пропущених зустрічей – подолання опору щодо змін. У груповій психотерапії візити оплачуються незалежно від вашої відвідуваності.

  •  

    76. Чи існують протипоказання до психотерапії?

    Взагалі протипоказань до проведення психотерапевтичного лікування немає. Йдеться лише про правильний вибір методу. Це питання вирішує спеціаліст, спираючись на інформацію, отриману від вас.

Відгуки наших пацієнтів

Дружина пацієнта

Ми із чоловіком у шлюбі 20 років. Перші роки спільного життя були чудові: завжди разом, завжди поряд. У нас було багато друзів і тому гучні компанії, веселі застілля завжди супроводжували нас. Поступово я помітила, що чоловік важко відходить від спиртного і похмілля переходило в чергову п'янку. Через кілька років у сім'ї сталася трагедія - у чоловіка помер рідний брат, який був старшим на 10 років і практично виховав та виростив мого чоловіка. Йому було дуже важко і природно він топив своє горе у пляшці з горілкою. Це було шість років кошмару. Я ховала гроші, роботи як такої в нього не було, син, якому було 7 років, соромився та боявся свого батька. Я намагалася з ним розмовляти і по-доброму, і по-поганому.

Чоловік клявся, що це останній запій, але через якийсь час усе повторювалося. Після…

Андрій Томасович Пушкарьов

07. 08. 2018 р. Я був курцем із багаторічним стажем років п'ятнадцять - двадцять. Багато разів намагався кинути й у різний спосіб. Але потяг був завжди, особливо коли чув тютюновий дим. Куріння до того ж було пов'язане з моїм творчим процесом – я досить відома людина у галузі мистецтва. Не курив, бувало по році, а то й два. Але згодом знову був зрив.

2002 року вперше познайомився з унікальним лікарем Рамзановим Андрієм Леонідовичем. Його метод мене вразив, він може трохи жорсткіший, але так як я не міг не курити один день, мені саме такий метод і потрібний був! Тепер я не курю 11 років.

Коли в компаніях при мені курять, я виходжу. Мене легко – викурити! Заборонив усім курити біля себе у моїх приміщеннях. Від тютюнового диму, крім неприємних асоціацій, немає жодних емоцій. Навіть якщо…

МАРИНА

Дякую, Вам величезне Андрію Леонідовичу! Прийшла із проблемою зайвої ваги, до цього зверталася до дієтологів, намагалася сама контролювати харчування. Але виходило триматися максимум дня 2-3. після сеансів Андрія Леонідовича почала спостерігати в собі зміни на краще, я почала контролювати себе в харчуванні, мене перестало тягнути на солодке ЗОВСІМ!!! Я НЕ ПЕРЕЇДАЮ, що дуже важливо! За тиждень схудла на 2 кілограми. Дуже щаслива, що потрапила саме до Вас Андрій Леонідович. Дякую Вам величезне, Ви чудовий фахівець та людина.

ОБОВ'ЯЗКО ЗВЕРТАТИМУСЯ ТІЛЬКИ ДО ВАС! Марина

Ігор

04.03. 2021

Мене звати Ігор. Мені 37 років. Проходжу лікування у доктора Рамзанова Андрія Леонідовича від ігроманії. Сьогодні пройшов останній 10-й сеанс гіпнотерапії, почуваюся добре, можна сказати на всі 100%. Здебільшого грав у букмекерську контору, були й автомати упродовж 15 років. Ця зараза не давала мені спокою. З кожним разом затягувало все більше і глибше в цей вир подій, якесь замкнуте коло, вийти самостійно не зміг, не розумів, що зі мною відбувається, поради на боці ніяк не вирішували моєї проблеми. Життя перетворилося на суцільне пекло, друзі, можна сказати, відвернулися, навколо мене була суцільна лайка, сварки, скандали, розлад у сім'ї, нерозуміння ситуації, можна сказати, руки опустилися.
Чесно кажучи, і жити не хотілося, постійні борги, кредити, це все затягнуло так, що…

Вовк Я.В.

Андрія Леонідовича як лікаря знаємо досить давно. Можна сказати, що в нашій родині його жартома називаємо нашим сімейним лікарем. Я не наводитиму всіх випадків, коли доводилося до нього звертатися, тому що їх було як мінімум чотири, і у всіх випадках він нам допоміг. Моя дочка, якій зараз 14 років, рік тому, після того, як поперхнулася їжею, перестала їсти зовсім, через страх подавитися. Андрій Леонідович допоміг нам, за що йому величезне Спасибі.
 

Пацієнтка

Як відомо, світ сповнений стресів, тривог, хвилювань. Всі ці переживання залишають на нас слід. Здавалося, ми давно забули наші проблеми, минулі неприємності. Однак, це не так. Усі стреси переходять у «несвідому» сферу нашої психіки та продовжують там існувати; призводячи нас до хвороби, дискомфорту, зниження життєвого тонусу, керуючи нашою поведінкою, вчинками. Взагалі, якщо ми візьмемо будь-кого з нас, то кожен має ймовірність розвитку депресії.
Можливо, що стрес може виявитися для нас занадто високим. Можливо, що захисних сил не вистачає, щоб з ним упоратися. Коли я зіткнулася з такою проблемою, мені порадили звернутися до Центру психотерапії Рамзанова Андрія Леонідовича, де я отримала професійну діагностику, індивідуальний підбір лікування, підбір комбінації науково обґрунтованих методів.…

Дар'я, 19 років

11.07.2014

Дуже вдячна Андрію Леонідовичу за те, що він допоміг мені впоратися з моєю проблемою. Тривалий час я страждала на вагінізм, який супроводжувався нападами паніки і пригніченим станом. Це заважало мені нормально вести статеве життя і почуватися повноцінною людиною. Дуже радує та дивує індивідуальний підхід доктора Андрія Леонідовича. Він допоміг мені з'ясувати причини психологічного розладу, даючи рекомендації, вселив у мене впевненість у тому, що це можна вирішити.
До походу до доктора Рамзанова мені здавалося, що я маю впоратися з цією проблемою самостійно. Однак «самолікування» лише посилювало проблему, не лише фізично, а й морально: у мене зник інтерес і бажання вступати у статеві стосунки. Вже після другого сеансу гіпнозу я відчула свободу від страхів та переживань.…

Гришина Н.Г

02.12.2021 Я, Гришина Н.Г, м. Дніпро. Зверталася до Андрія Леонідовича у 2020 р. з діагнозом герпес. Півроку ходила різними лікарями, хвороба не проходила. Мені порадив лікар дерматолог звернутися до Андрія Леонідовича. Пройшло у нього 10 сеансів. Хвороба пішла. Дякую Вам Андрій Леонідович. Дай Боже Вам здоров'я на довгі роки. Сьогодні прийшла до Андрія Леонідовича із надмірною вагою.

СПАСИБІ ВЕЛИКЕ ВАМ.